29. března , 2024

Ghosting do pracovního prostředí nepatří říká Jobsi.cz

Nejnovější články

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří...

Ocelové šperky: trendy, výhody a tipy na výběr

Ocelové šperky jsou stále oblíbenější, a to z několika...

Striptýz pro ženy – Zábava plná sebevědomí a rozkoše

Striptýz není jen pro muže. I ženy se mohou...

S kotvičníkem budete mít pořád chuť do života

Kromě toho si ho budete užívat. Síla kotvičníku se...

Metoda BLW aneb jak přejít od kojení k příkrmům

Každý rodič řeší otázku, co zvolit jako první příkrm...

Share

S pojmem ghosting se člověk setká spíše v prostředí osobních vztahů a zejména v počátku jejich navazování. Jedná se o situaci, kdy se lidé v partnerském vztahu oficiálně nerozejdou, jen navzájem zmizí ze svých životů. Druhý vám tak například přestane odpovídat na zprávy, nezvedá telefon a vyhýbá se veškeré komunikaci. Občas se ale s ghostingem člověk setká také v pracovním prostředí. Uchylují se k němu někteří uchazeči o práci, i když na to častokrát nejsou moc pyšní.

Rozšířená praktika

Dle průzkumu většina uchazečů o práci někdy v minulosti bez upozornění nebo bez vysvětlení přerušila komunikaci se svým zaměstnavatelem, přestože se báli, že to bude mít negativní dopad na jejich budoucí kariéru. Jednalo se buď o současného nebo perspektivního zaměstnavatele a týkalo se to dokonce až dvou třetin respondentů. Přesto z toho měli rozporuplné pocity. Na druhou stranu, kolem šedesáti procent dotazovaných se v nedávné době (v posledním roce a půl) setkalo s ghostingem ze strany zaměstnavatele. Takže možná byl ve hře i jakýsi pocit, že když se tak k nám mohou chovat zaměstnavatelé, tak se můžeme stejně chovat i my k nim. I když se jedná o pochopitelný přístup, nemělo by k němu docházet. Je něco, co může pomoci riziko ghostingu eliminovat?

Proč ke ghostingu vlastně dochází?

Co vedlo uchazeče o práci k tomu, že se snížili ke ghostingu? Nejčastějším důvodem byl negativní první dojem ze zaměstnavatele nebo špatná pověst firmy, hned v závěsu s nepřesným popisem dané pracovní pozice a menším platem, než který byl původně inzerován. Někdy je možností také to, že se uchazeči o práci mezitím podařilo narazit na atraktivnější inzerát. Období kolem pandemie zvýšilo výskyt ghostingu, a to z toho důvodu, že proces náboru nových zaměstnanců online způsobem je méně osobní a zároveň lidé s hybridním způsobem práce získali možnost většího výběru z nabízených pracovních pozic, takže nebyli tolik vázáni na konkrétní inzerát.

Jak ghostingu předejít?

Důležité je, aby si uchazeč o práci zjistil informace nejen o nabízené pracovní pozici, ale také o firmě samotné, a to už předtím, než se bude o danou pracovní pozici ucházet. Již tímto může uchazeč o práci předejít neshodě ve své vizi a vizi svého potenciálního zaměstnavatele, případně si na základě zkušeností předchozích zaměstnanců udělat obrázek o tom, zda je dána pracovní pozice pro něj vhodná. Dále k zabránění ghostingu může přispět přístup zaměstnavatele. Pokud budou kandidáti na pracovní pozici více v obraze ohledně toho, jak probíhá výběrové řízení, může to pomoci udržet jejich zájem o danou pracovní pozici a zároveň tím jejich budoucí zaměstnavatel dá najevo, že je proces náboru inkluzivní. Je vhodné, aby zaměstnavatelé s procesem zaškolování začali dříve než první den práce. Mnohem lepší je dávat uchazečům informace o jejich budoucí profesi s předstihem. Je důležité, aby zaměstnanci měli možnost být s nimi v kontaktu a měli jistotu, že se mohou na cokoliv zeptat a jejich potenciální zaměstnavatel jim rád odpoví. Vyhledávač inzerce práce zdarma od 123jobs Media Vám pomůže najít novou práci nebo zaměstnání snadno a on-line.

události