25. dubna , 2024

Metoda BLW aneb jak přejít od kojení k příkrmům

Nejnovější články

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří...

Ocelové šperky: trendy, výhody a tipy na výběr

Ocelové šperky jsou stále oblíbenější, a to z několika...

Striptýz pro ženy – Zábava plná sebevědomí a rozkoše

Striptýz není jen pro muže. I ženy se mohou...

S kotvičníkem budete mít pořád chuť do života

Kromě toho si ho budete užívat. Síla kotvičníku se...

Metoda BLW aneb jak přejít od kojení k příkrmům

Každý rodič řeší otázku, co zvolit jako první příkrm...

Share

Každý rodič řeší otázku, co zvolit jako první příkrm k mateřskému mléku. V minulosti byla odpověď jednoznačná: na kaši rozmixovaná strava. V poslední době se ale do hledáčku maminek a tatínků dostává metoda BLW.

Předtím, než si metodu BLW krok za krokem probereme, krátce si vysvětlíme, co tato tři písmenka znamenají. Jedná se o zkratku ze slov Baby Led Weaning, tedy dítětem vedené odstavování. V praxi to znamená, že si drobek sám vybere, co chce jíst. Ale nepředbíhejme.

Krok 1: Kdy s metodou BLW začít?

Obecně se uvádí, že je vhodné metodu vyzkoušet v 5. měsíci života dítěte. Řiďte se však signály, které vám miminko dává. Pokud už zvládne sedět, udrží hlavu, koordinuje pohyby a třeba vám i zkouší vzít jídlo z talíře, můžete s metodou BLW začít.

Krok 2: Co při metodě BLW servírovat?

Základním pravidlem této metody je, že děťátko učíte už od útlého věku jíst potraviny, které běžně konzumují i dospělí. Samozřejmě to neznamená, že svému drobečkovi naservírujete hamburger s hranolky a pikantní omáčkou. Začít byste měli se zeleninou a postupně můžete přidávat jemné maso či obiloviny. Ze začátku dejte děťátku na talíř více věcí, aby si mohlo vybrat, co mu chutná.

Krok 3: Jak jídlo připravit?

Cílem metody BLW je, aby se drobek naučil jíst potraviny tak jako dospělí. Rozhodně tedy nemusíte vše mixovat do kaše. Přesto je potřeba myslet na to, že dětský chrup ještě není připravený na tvrdé potraviny či velké kusy jídla. Proto jídlo nakrájejte na drobnější kousky a upravte ho tak, aby šlo pohodlně rozmělnit tlakem jazyka na patro.

Krok 4: Jak jídlo servírovat?

Každý rodič tuší, že první měsíce jezení nebudou odpovídat pravidlům etikety Ladislava Špačka. Spíše to bude pořádný binec. I přesto nemusí po každém stolování následovat generální úklid jídelního koutu. Stačí mít dobré pomocníky. 

Hodit se vám bude určitě praktický bryndáček s rukávy, který zakryje celou horní část těla. Body navíc získávají modely s kapsou, která zachytí zbytky jídla a ušetří vám čas strávený mytím podlahy.

K servírování samotného jídla je ideální dětská miska s přísavkou. Právě díky praktickému pomocníkovi na spodní straně misky zůstane nádobí na místě a drobek ho tak snadno nepřevrátí.

Pokud chcete začít s BLW, pořiďte si jídelní vybavení v českém e-shopu Moonbaby, který nabízí kvalitní zboží v krásných designech a několika barevných variantách pro holky i kluky.  

události